292
Osvětimská knihovnice

Vyšlo: 19.10.2013
Autorka: Moneo
fotka knihy...

Druhá světová válka. Jedna z mála věcí, která mě vážně dokáže rozklepat jako ratlíka. Tomuto děsivému tématu se věnuje pěkná řádka knih. Od autobiografických románů po psychologické rozbory lidí, kteří zlo sami páchali. Rozhodně ještě nemám přečteny všechny, a nejspíš nikdy mít nebudu - na to je jich vážně moc, ale už jsem jich pěknou řádku stihla přečíst. JEednou z posledních, mnou přečtených knih je to Osvětimská knihovnice

 

Podle fotky určitě tušíte, jak sem se k ní dostala. Na začátku října se v Táboře konal Tabook - festival malých nakladatelů. A to již jeho druhý ročník. Já se o něm dozvěděla díky ředitelce táborské  knihovny Evě. Eva mi umožnila stát se festivalovou fotografkou. Výborný zážitek. Spoustu zajímavých výstav, workshopů, koncertů a autorských čtení. Jedno na mě však zapůsobilo víc než ostatní.

 

Autorské čtení Osvětimské knihovnice vyčnívalo mezi všemi ostatními, které byli na programu. V relativně malém prostoru Galerie Baobab se sešlo několik desítek lidí. U stolečku již seděl pan Antonio G. Iturbe, paní Dita Krausová, překladatel a pan nakladatel se svojí ženou, která z knihy předčítala velice silnou a srdcervoucí pasáž. Všichni jsme napjatě poslouchali a ani nedutali. Příběh paní Dity nás všechny ochromil a zanechal v nás velmi hlubokou stopu. Příběh lidí, kteří z vůle jednoho šílence museli trpět, zažívat neskutečná muka a nejistotu. Co mě při čtení fascinovalo nejvíce byla samotná paní Dita. Naslouchala čtení s takovým klidem. Místy se mračila a přemýšlela. V jiných úsecích se naopak krásně zasněně usmívala. Svým milým úsměvem mi připomněla babičku. 

 

A mě tak nezbylo nic jiného, než si knihu koupit. Při té příležisti jsem pana Iturbeho i paní Ditu poprosila o podpis a taky fotku :-). Vrátila jsem se zpět do Brna a jakmile nastala volná chvilka, sáhla jsem po Osvětimské knihovnici. Při čtení jsem trpěla s cítila s paní Ditou, v té době malu patnáctiletou holkou. Během jízdy šalinou jsem se třepala jako osika a napětím nedýchala. Dita dokázala i během toho neskutečného pekla najít útěchu v knihách. V knihách, které byly vlastně samotným peklem zakázané. Takhle kniha naštěstí zakázaná není. Takže kdokoliv, já i vy si ji můžeme v klidu a bezpečí našich životů přečíst a čerpat z ní sílu a odvahu všech těch nevinných a statečných lidí...


>>
18.10.2013
17.10.2013
16.10.2013
<<

kalendárium

Mistři

19 . říjen

19. října 1936 se narodil slovenský prozaik, scenárista (Otec ma zderie tak či tak), redaktor (Slovenský spisovatel) a básník (Z domu na kopci) Vincent Šikula. Rovněž je autorem knih pro mládež (Prázdniny so strýcom Rafaeleom, Vladko a pes). Autobiografické prvky se objevují v románech Na koncertoch sa netlieska, Možno si postavím bungalow, Pastierska kapsička.

Výročí

*1899 Miguel Ángel Asturias

*1901 Ľudo Ondrejov

*1936 Vincent Šikula

 

†1806 Henry Kirke White

 †1842 Alexej Vasiljevič Kolcov

†1893 Jan Pravoslav Přibík

†1999 Nathalie Sarrautová