The Business

Vyšlo: 12.08.2016
Autorka: Katka
fotka knihy...

Od začátku léta zase zápasím se čtením. Zase je tu ten (již) starý dobrý známý stav „nečtení“, kdy vlastně nečtení není „ne“čtení a je to jenom můj subjektivní pocit. Čtu, ale podle mých měřítek málo a skoro vůbec.

 

Jednoho parného dne si přes oranžové letní šaty oblékám oranžové tričko se souhvězdím KniháRUM na prsou a nápisem na zádech, což upoutá jednoho mého kolegu (ten nápis na zádech). Dáme se do řeči, jen tak, a já zjišťuju, že mám pár metrů od sebe spřízněnou duši, knihomola, knihomila, čtenáře. Povídáme si chvilku o našich oblíbených a on mi slibuje jednu knížku v angličtině.

 

Uteče pár týdnů, párkrát zažertujeme, že knížka leží doma připravená v předsíni nebo v kuchyni na stole – jen ji vzít... Po pár dalších týdnech se dozvídám, že kolega dal výpověď. Zatlačím slzu v oku, zaženu myšlenku na knížku, protože to bych ji už nestihla vrátit. Druhý den se ale nestačím divit, na stole mi leží knížka The Business od Iaina Bankse. Nikdy jsem od něj nic nečetla. Začítám se, pohlcuje mě, ale stejně neprolamuje „nečtenářskou“ kletbu.

 

Nikdy jsem neschvalovala čtení více knížek naráz, a najednou i já čelím tomuto fenoménu. Prokládám tuhle knížku jinými, malými střípky příběhů kolem, a zase se k ní vracím. Čte se dobře, nemám výhrady ke stylu, nechápu, proč se to děje, proč odbíhám a vracím se jako bumerang a proč skáču z knížky na knížku. Hromádka rozečtených knížek (více než 2) mi u postele pomalu roste. Momentální stav je číslo 5. Různé stádium rozečtení, různý žánr, různý jazyk.

 

Nikdy jsem tohle neschvalovala a teď tu přemýšlím, jak pojmenovat člověka, co čte více knížek naráz... mnohočtenář? Mnohoknižník? Napadá Vás něco?


>>
01.08.2016
25.07.2016
18.07.2016
<<

kalendárium

Tóny

12 . srpen

12. srpna 1931 se narodil český spisovatel, scénárista, dramatik a skaut Jiří Stránský, mezi jehož příbuzné patřil i zakladatel českého skautingu A. B. Svojsík. Autor působil v Lidových novinách, byl prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v roce 2013 oceněn Cenou Josefa Škvoreckého za čtyři řady seriálu Zdivočelá země, který vychází z prózy napsané v roce 1970.

Výročí

*1854 Ignát Herrmann

*1866 Jacinto Benavente
*1931 William Goldman

*1931 Jiří Stránský

 

†1827 William Blake

†1955 Thomas Mann

†1964 Ian Fleming