Poslední kniha

Vyšlo: 17.08.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Vždy, když vejdu do knihkupectví, hledám konkrétní knihu. Většinou pro někoho, takže mám neodolatelné nutkání se podívat ještě po něčem pro sebe. Takto jsem v regálu našla současného českého (brněnského) autora Pavla Trtílka, kterého jsem měla tu čest poznat i osobně. Jeho dílo jsem do té doby neznala, ale z nostalgické (a hezké) vzpomínky na tuto osobnost jsem si koupila Poslední knihu.

Bála jsem se, že budu zklamaná. Avšak byla jsem nadšená a okouzlená. Kniha je plná šílených postav, stejně jako v životě.

Stejně jako život sám je plný zvláštních osudů a vlastních výmyslů, které jsou nezbytné k tomu, aby se člověk dočista nezbláznil. Nejvíc se mi líbil jazyk a styl knihy. Dvěma slovy poetické a symbolické. Dlouho jsem nepotkala knihu, která by mne tak ohromila v pozitivním slova smyslu. Nadšená bývám, ale většinou z pocitu katarze nebo uvědomění. Toto bylo něco jiného, zcela odlišného. Už od první stránky jsem v ní našla své já a přitom nevím, jak se to stalo. Bylo to kouzlo. Krásné a silné. Nečekané.

Přeji Vám, ať také potkáte takovou knihu nebo zrovna tuto knihu.


>>
12.08.2016
01.08.2016
25.07.2016
<<

kalendárium

Srdce bestie

17 . srpen

17. srpna 1953 se narodila německá spisovatelka rumunského původu Herta Müllerová, která v roce 2009 obdržela Nobelovu cenu za literaturu. Autorka se zabývá především románovou a povídkovou tvorbou, do češtiny její dílo překládá Radka Denemarková; můžete si přečíst třeba Cestovní pas, Rozhoupaný dech či Srdce bestie. V dubnu 2012 navštívila Herta Müllerová slavnostní předávání cen Magnesia Litera.

Výročí

*1753 Josef Dobrovský

*1932 V. S. Naipaul

*1949 Ladislav Špaček

*1953 Herta Müllerová

 

†2010 Ludvík Kundera