A ještě něco ...

Vyšlo: 12.09.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Znáte to, někdo napíše fascinující sérii, která se stane kultovní a někdo jiný za něj napíše další pokračování. To je vždy ošemetná situace. Nicméně na obranu autora Eoina Coliera, který si "dovolil" napsat šesté pokračování (A ještě něco ...) trilogie Stopařův průvodce Galaxií, musím říct velmi dobrá práce. Prostě skvělé.

Poslední pátý díl původní série po sobě v mé čtenářské duši zanechal nespokojenost, se kterou jsem se nedokázala vyrovnat. Po přečtení této knihy jsem ale už uklidněná.

 

Poznámka Průvodce: "Mám někomu něco přinést?" je standardní prostředek sloužící k rychlému opuštění místnosti a lze k němu sáhnout, kdykoli hrozí, že brzy nastanou nepříjemné okolnosti, počínaje středně závažným trapasem a konče dalekosáhlou neodvratnou zkázou. Nějakou variantu dotazu "mám někomu něco přinést?" má většina kultur a všechny jsou tak očividně řečnické, že si sotva zaslouží otazník. Betelgeuzané říkají: "Neslyšeli jste to plesknutí? Jako když do pudinku kecne tenisák? Nikdo? Radši se půjdu podívat." Džatravartidská verze zní: "Neslyšeli jste krystal ode dveří? To bude určitě Šušeň. Pozdě jako vždycky. Radši mu půjdu otevřít, než si promáčí kapesník."

 

Najednou je opět vše v naprostém pořádku a zakončení je opravdu takové jaké má být.

Samozřejmě jsem byla skeptická - tuto vlastnost si neodpustím ani při výběru knih a samotném čtení, ačkoliv obojí je mou vášní. A kdo by nebyl, obzvláště v tomto případě.

Nicméně vše odpuštěno. A všem fanouškům mohu svatosvatě odpřísáhnout, že nebyla způsobena žádná pohana.

 

Poznámka Průvodce: Fenomén "gotiky" se neomezuje jen na planetu Zemi. Mnohé druhy si vzaly do hlavy, že svou adolescenci dají světu najevo hodinami nepřerušovaného sžíravého mlčení a upřímným přesvědčením, že si jejich rodiče odnesli z porodnice nesprávné dítě, protože jejich vlastní rodiče by přece nemohli být tak neskutečně tupí a nu-u-u-dní. Zatímco pubertální Pozemšťané inzerují svůj pocit vyloučenosti nošením černého oblečení a posloucháním rockových kapel s názvy jako Krvotok nebo Sputum, Húlúvúové (superinteligentní odstíny modré barvy) demonstrují své rozčarování z vesmíru tak, že zadržují dech tak dlouho, až zfialoví, a tubulární zingatulariáni (hlubokomořští korýši) přivádějí své rodiče k šílenství tím, jak na ně zvysoka prdí (doslova).


>>
17.08.2016
12.08.2016
01.08.2016
<<

kalendárium