Knížky pro děti o různé havěti

Vyšlo: 29.07.2021
Autorka: Hosté
fotka knihy...

Po dlouhém pracovním dni jsem se odebrala konečně na kutě, zavrtávám se do peřiny, a když už už zavírám oči, tu se ve tmě těsně nad mým obličejem cosi mihne a zmizí. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, k čemu došlo… Ze stropu se těsně nad můj nos slanil obrovský pavouk!

 

Já nejsem žádný cimprlich, hmyzí i jinou havěť objevující se v létě u mě v bytě nezabíjím, ale chytám a humánně vykazuji ven, píďalky a chlupaté housenky a kobylky dokonce vezmu i do ruky. Pavouci jsou vlastně jediní, které v bytě toleruji a nechávám, tak říkajíc, za stravu, protože jsou za a) užiteční neb mne zbavují muších návštěvníků, za b) pavučiny prý zastavují krvácení, a kdyby náhodou došly obvazy, je potřeba mít něco v záloze, a za c) prý přinášejí štěstí, a kdo by štěstí nepotřeboval, že jo?

 

Domácím pavoukům dávám jména a říkám jim buď Ferda nebo Čenda, a to od té doby, kdy jsem synovi četla nádherné příběhy Dobrodružství pavouka Čendyod Pavla Čecha. Ty ilustrace a pohádkový příběh nás oba okouzlily, mne možná i více než syna. A není to jediná hmyzí kniha, kterou jsme četli. Všimli jste si, kolik beletrie o hmyzu a drobné havěti pro děti bylo napsáno? Jen já jich nalezla ve své knihovně hned několik. K Pavouku Čendovi mohu přidat nestárnoucí Polámal se mraveneček od Josefa Kožíška (první kniha, kterou jsem synovi četla), Knížku Ferdy Mravence nebo Brouka Pytlíka od Ondřeje Sekory. Také do knižní podoby sepsané Příhody včelích medvídků a Včelí medvídci od jara do zimyod Jiřího Kahouna a Ivo Houfa u nás natrvalo zakotvily. A mohu zalovit dál a vytáhnout třeba ještě Broučky Jana Karafiáta.

 

Vrátili jste se v myšlenkách do dětství a zamáčkli slzu? Já taky, jenže realita, přátelé, realita je drsná a osm chlupatých noh míhajících se vám v šeru před očima, to je docela jiný zážitek než osm chlupatých noh legračně rozhozených na poetické ilustraci v knize. Zatím spím už druhý den s peřinou přetaženou přes hlavu, na radu mojí babičky, co kdyby padali pavouci? Jsem nyní na zero toleranci všeho, co má víc jak čtyři nohy. Jednoduché to není, protože svět hmyzu je jaksi všudypřítomný. Pronikl nejen do knih, vzpomeňte jen na vyjmenovaná slova po M a nejrůznější encyklopedie. Hmyz najdeme i ve sféře divadla – Josef Čapek a jeho hra Ze života hmyzu, ve filmu – když pominu horory typu Moucha, tak co tak slavný český hit Nech brouka žít z filmu Trhák, nebo animované seriály Co se děje v trávě a Minuscule, a konečně i do hudby – jistě všichni známe slavné Brouky na Abbey Road. A mohla bych pokračovat i v dalších oblastech, například stolní hry, hračky, a kdo z vás už jel třeba broukem?

 

Všude jsou, všude jsou…

 

Takže doufám, že se ze svého hrůzného zážitku brzy vzpamatuji a obnovím oboustranně výhodný vztah se svými osminohými podnájemníky. A protože jsem knihomil, snad by mi v tom mohly pomoci také některé nově vydané knihy o hmyzu, namátkově jsem nakoukla ke strýčku Googlovi a pro děti našla např. Velkou knihu drobné havěti Zommera Yuvala nebo Mizící hmyzíky Daniely Krolupperové a pro dospělé knihu Louka – Vábení do tajuplného světaod Jana Hafta, pro odvážnější sci-fi Mravenci od Bernarda Werbera a nejotrlejší čtenáři mohou sáhnout po Proměně Josefa Kafky.

 

Jak jste na tom s drobnou havětí vy?

 

Martina


>>
15.07.2021
01.07.2021
17.06.2021
<<

kalendárium