Jak vyzrát na pavouky

Vyšlo: 28.10.2021
Autorka: Radka
fotka knihy...

Je sedm hodin večer. Venku už je tma. Právě jsem se vrátila z práce. A zvoní firemní telefon. Volá mi pan ředitel, takže to musím zvednout. Sedím v šeru na zemi v ložnici a konverzuji s ním. Ve dveřích se zjeví můj partner, rozsvítí a pantomimicky mi naznačuje problém. Ukáže na mě, vestavnou skříň a směrem ze dveří. Jeho gesta mají razanci, tedy se rozhodně jedná o závažnou situaci. Chápu okamžitě.

 

„Omlouvám se, musím končit náš hovor. Doma se vyskytl problém – musím zachránit pavouka před svým drahým.“ V telefonu se ozve chápavý smích a zavěšujeme.

 

„Však ho nemusíš zachraňovat. Vezmu zapalovač a sprej, a bude pryč.“

 

„No to víš, že jo. Na zdi bude flek, nebo vyhoříme, a vůbec proč bys ho hned vraždil? Vždyť má z tebe větší strach než ty z něj.“

 

„Já se ho nebojím,“ prohlásí hrdinsky. „Jen ho tady nechci!“ A otřepe se.

 

Otevřu vestavnou skříň a vytáhnu příslušné záchranářské propriety – velkou zavařovací sklenici bez víčka a arch papíru. Takto vyzbrojena odcházím směrem, kam ukazuje prst – do zádveří. Tam na zdi je skutečně velký pavouk – pokoutník domácí. Již nacvičenými pohyby ho přikryji sklenicí, podstrčím papír, abych ho donutila spadnout do sklenice a zároveň mu neublížila. Následně ho vynáším do zahrady a vysypávám.

 

„Už je pryč? Nevrátil se? Jsi si jistá?“

 

„Jistě, že se nevrátil. Ano, jsem si jistá.“ Ale v duchu si ještě říkám: začíná podzim, teď budou doma pořád. A to ani neví, že jedna pokoutníkovská rodinka se zabydlela v obýváku za skříněmi a jeden single nájemník je i na záchodě. Ty jsem ještě nestihla odchytit. Je to sice marný boj, ale raději je budu vynášet ven, aby si našli bezpečnější úkryt, než riskovat požár a vraždu.

 

Abych odlehčila zhoršující se situaci s pavouky, pořídila jsem knihu Jak vyzrát na pavouky, nehledě k tomu, že můj partner nečte ani obrázkové knihy. Jako s malým dítětem jsme ji spolu přečetli. Efekt to na něj nemělo zhola žádný, což jsem čekala. Jen jí při jedné příležitosti chtěl praštit dalšího pavouka, a toto jsem moc nečekala, protože rozměr a vazba této knihy nejsou pro takový úkon vhodné.

 

Netuším, jaký je Váš vztah k těmto osminohým nájemníkům, ale nezapomeňte, jsou to pořád ještě malá stvoření (i když zrovna pokoutníci dorůstají větších rozměrů), jsou užiteční, tišší a chtějí jenom domov.


>>
14.10.2021
30.09.2021
23.09.2021
<<

kalendárium