Příručka pravého detektiva aneb Pozor na to, co vykopete!

Vyšlo: 11.11.2021
Autorka: Marta
fotka knihy...

„Dejte pozor na to, co vykopete, pak vám to totiž bude patřit.“

 

Lepší shrnutí toho, co se mi přihodilo s touto knížkou, asi není. A to jsem si prostě jen chtěla přečíst detektivku.

 

Bylo to chvíli po otevření knihoven po kovidovém uzavření, takže jsem nechtěla zabírat sporé místo v půjčovně (pouze pro 4 osoby!) a raději jsem si objednávala knížky podle katalogu.  To má tu nevýhodu, že si knížkou nemůžete zalistovat a ochutnat, co si hodláte půjčit. Proto když jsem v katalogu narazila na Příručku pravého detektiva, místo zalistování jsem mrkla na anotace.

 

Jedna slibovala „netradiční detektivku“, druhá „detektivně-fantastický hravý román“. Upnula jsem se na slovo „detektivka“ z první anotace a „detektivní“ z té druhé a ostatní jsem pominula, takže Příručka pravého detektiva od Jedediaha Berryho se mnou šla druhý den domů s tím, že je to prostě jen detektivka.

 

Jak už je vám jistě jasné, brzy se ukázalo, že to prostě jen detektivka nebude. Když byl Charles Unwin, úředník ze čtrnáctého patra Agentury, neočekávaně a proti své vůli povýšen na soukromého detektiva, zaměnila jsem „prostě jen detektivku“ za „netradiční detektivku“. Po znepokojivé mrtvole nadřízeného, návštěvě slečny Truesdalové (která moc „true“ nebyla) a událostech v městském muzeu jsem ruče přešaltovala na „detektivně-fantasticky hravý román“. Záhy se ukázalo, že ani to nestačí.

 

Jistě, byla tu spousta věcí, která mě opravdu pobavila. Zejména to, jak hodně v příběhu znamenaly sny a spánek (miluji spánek!) a věci s tím související. Dokonce došlo na snové vyšetřování – a přestože mě svrbí prsty, raději se přes ně plácnu a ani nenaznačím, co to znamená, abych někoho nepřipravila o čtenářskou zábavu.

 

Jenže tu bylo i něco jiného. Nenápadné šťouchance, které od detektivky nečekáte. Nepředpokládáte, že byste si z detektivky vypisovali citáty, že ne. Tedy já ne. Přesto jsem to dělala, protože některé stály za to. Například „Neexistuje lepší způsob, jak pochopit své vlastní pohnutky a povahu, než pozorovat někoho, kdo se chová úplně opačně.“ (Ještě jsem to nevyzkoušela, ale láká mě to udělat. Jen co najdu někoho, kdo se chová opravdu ÚPLNĚ opačně. V mé pracovní a sociální bublině jsme tak nějak všichni stejně potrhlí…)

 

Nebo že „Problém není v tom, kam člověk patří, pane Unwine – vždy je tu Agentura, vždy je tu lunapark, kam lze patřit. Problém nastane, když patříte příliš dlouho do jednoho z nich.“ (Napadlo mě, jestli už třeba příliš dlouho nepatřím do své současné práce. Na roky možná ano, ale uvědomila jsem si, že moje práce je chvíli úřednická Agentura a chvíli bláznivý  lunapark, takže ani v jednom nesetrvávám příliš dlouho – a občas mám pocit, že jsem v obojím současně...)

 

Zkrátka chtěla jsem si prostě jen přečíst detektivku, a přečetla jsem si román, který se mi dostal pod kůži. Takže i když se Příručka pravého detektiva vrátí na polici v knihovně, určitá část z ní ve mně zůstane. A proto:

 

„Dejte si pozor na to, co vykutáte z hlubin katalogů a knih! Pak vám to totiž bude patřit.“

 


>>
28.10.2021
14.10.2021
30.09.2021
<<

kalendárium