Překlep a Škraloup aneb Předvánoční dárek

Vyšlo: 23.12.2021
Autorka: Marta
fotka knihy...

Zítra to vypukne – pod nazdobeným stromečkem budou ležet různobarevné balíčky a kolem shromážděné děti se budou netrpělivě vrtět, kdy dostanou možnost se na ně vrhnout, zatímco dospělí budou zkušeným okem odhadovat, který z oněch balíčků by mohl skrývat vytoužený dárek. Knihomilci mají v této chvíli výhodu, placaté balíčky obdélníkového tvaru se mezi ostatními rozpoznávají docela dobře.

 

Nebudu teď ale psát o knížce, která má skončit či už skončila pod vánočním stromečkem. Budu psát o té, která tam neskončila.

 

Když jsem se po dlouhém váhání konečně rozhodla začít oficiálně budovat svou dětskou knihovničku dospělého a slavnostně pasovala knížku Herkules na zámku na čestnou zakládající knihu této knihovničky, domnívala jsem se, že budování knihovničky bude stejně dlouhý a pozvolný proces jako ono předchozí váhání a rozhodování. Jenže člověk míní a knihy mění…

 

Tentokrát jsem tu knihu poprvé zahlédla v antikvariátu. Přesněji řečeno na monitoru, protože byla v online nabídce. Prohlížela jsem si nabídku spíš ze zvědavosti než s nějakým úmyslem, když na mě vyskočil název Překlep a Škraloup. Konkrétně slovo „Překlep“ mě doslova nazdvihlo ze židle. Mám totiž v práci, kromě mnoha a mnoha jiných povinností, za úkol prohlížet texty svých kolegů, doplnit chybějící čárky, uvést v soulad ypsilony a měkká i a hlavně odstranit všechny překlepy. Jsem tedy na překlepy dost vysazená.

 

Rychlá prohlídka recenzí přinesla několik klíčových slov, na která by se dalo poukázat, pokud by se mě někdo ptal, proč jsem si tu knížku pořídila, a já nechtěla vypadat jako bl… blaženě nevědomá. Magnesia litera. Zlatá stuha. Autoři: Barbora Klárová a Tomáš Končinský (díky jemu spatřila světlo světa i Kustodka Květa). Obsah se týká také knih. Alespoň jak říká nakladatelská recenze: „Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotnému Zubu času.“ Ale to vše bylo pro mě zbytečné. Jak už jsem řekla, slovo „překlep“ na mě působí jako kostka cukru na mravence. Okamžitě se na něj vrhnu a musím si to s ním vyřídit. Je-li tento Překlep v knize, nedá se nic dělat, musím tu knížku mít.

 

Protože byl listopad a tedy nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi, napsala jsem tedy Ježíškovi. Bude to dárek, na který se budu opravdu těšit a ze kterého budu mít velkou radost, takže dárce bude mít radost, jakou mám radost. Bezva!

 

Jenže po pár dnech mi to začalo vrtat hlavou. Kontrola online knihkupectví ukázala, že by s plněním tohoto přání mohl mít Ježíšek problém, v knihkupectvích vyprodáno. A kdo zaručí, že knížka bude v antikvariátu v okamžiku, kdy ji Ježíšek bude potřebovat? A v jakém stavu bude? Honem jsem se podívala na stránky původního antikvariátu, a ještě tam byla. Běžela jsem škrtnout knížku z dopisu a pak jsem zase běžela zpátky k počítači knížku objednat.

 

Velikost doručeného balíčku mě trochu zarazila. Nějak mě nenapadlo, že by ta knížka mohla být větší. Ale sotva jsem uviděla ilustrace, pochopila jsem, že rozměr je tak akorát. V menším by nevynikly, a to by byla věčná škoda. Zvláště ta, na které skřítci entropíci mají v parádě knížku a starají se, aby patřičně zestárla. Mimochodem, na stárnutí knih je tu celé oddělení, ve kterém pracuje právě Překlepův táta. „Tak třeba lakovači ve dne v noci pracují na tom, aby obyčejný bílý papír, s jakým jste knížku koupili, časem vypadal krásně zašle a zažloutle nebo šedivě. Pomáhají jim v tom osloroháči, děrovači a trhači, a někdy dokonce namáčeči a rozpouštěči písmenek. Zvláštní divize jsou pak svačináři, kteří pracují na tom, aby se na každé stránce knížky pěkně obtisklo jakékoliv jídlo…“

 

Překlep sám zatím chodí do ZŠSV (Základní školy stárnutí věcí) a v budoucnosti by ho víc než knížky lákaly počítače. Protože udělat překlep v nějaké slavné knížce, to sice stojí za to, ale udělat překlep v nějakém počítačovém programu, to je větší pecka!

 

Stručně řečeno, zamilovala jsem se do té knížky. Do textu plného nápadů a vtipu („Nedávno jsme měli ve třídě pana výsadkáře Prosákla, který nám přišel popovídat o tom, jak se venku pracuje na kašnách a vodovodech… Anebo: „Pan profesor Štoček je starý nejmíň 600 let a říká se o něm, že je autorem vůbec první tiskové chyby na světě.“). Do ilustrací. Do nákresů přístrojů a nástrojů, které entropíci používají (občas asi některý z nich zapomenou i v našem světě, protože třeba ožužlávátko k nažužlávání neožužlaných nebo dožužlání rozžužlaných tužek mám určitě doma, a to hned nejméně ve dvou exemplářích). Jsem tou knížkou natolik okouzlená, že ji opět, jako v dětství, čtu pomalu po jednotlivých kapitolách. Ne proto, že ještě neumím číst rychle, což byl ten důvod v dětství, ale proto, že si ji chci vychutnávat co nejdéle. Takže vám nemůžu říct, proč se Překlep s kamarádem Škraloupem vydali za Zubem času, tak daleko ještě nejsem. Ale že je to nejlepší předvánoční dárek, to už vím teď na sto procent!


>>
09.12.2021
25.11.2021
11.11.2021
<<

kalendárium