Námluvy pana Pipa

Vyšlo: 03.03.2022
Autorka: Hosté
fotka knihy...

Přemýšleli jste někdy, co se stane se všemi knihami, které přečtete? Tedy, co se s nimi stane ve vašem mozku, v paměti? Jestli jsou tam někde ve strukturách všechny uloženy jako na disku počítače? A dělá někdo údržbu dat, jsou kontrolována kvůli poškození, nebo jsou dokonce promazávána? A jak s touto „databází“ pak mozek pracuje na podvědomé a nevědomé bázi? Existují k jednotlivým knihám klíčová slova nebo SEO optimalizace? Má každá přečtená kniha „svou složku“, nebo jsou data náhodně propletena a promíchána?

 

A vůbec, pamatujete si všechny knihy, které jste kdy přečetli? Pamatujete si, o čem byly, nebo si jen pamatujete, že jste knihu četli? Pamatujete si, kdy a kde jste knihu četli? A co vám dávno přečtené knihy připomene? Jiná kniha? Film? Zážitek, obraz? Mně se to stalo nedávno. V práci jsem revidovala sbírku plakátů z 80. let a pod ruku se mi dostal plakát na výstavu ilustrací Stanislava Holého. Jen první pohled na jeho typický výtvarný rukopis a z paměti se okamžitě hrnou vzpomínky na knihu Námluvy pana Pipa od Stanislava Holého.

 

„Četla“, tedy četla, prohlížela jsem ji jako malá dost často a zdá se, že vášnivě, o čemž svědčí odřená vazba, natržená stránka a razítko s mým příjmením v knize. Vůbec nevím, kde se „pan Pip“ v naší dětské knihovničce vzal. Vydal ji Albatros, tedy nakladatelství pro děti a mládež, ale když si knihu prohlížím nyní, připadá mi, že ačkoliv je beze slov, svým námětem není vůbec pro děti. Je složená z barevných a hořkosladkých kreslených příběhů lásky, zamilovanosti i zklamání, zabalených do jemného humoru. Poučí se z ní dětský čtenář a připraví se na své první lásky? Netuším. Já „nemluvného“ pana Pipa milovala. Pamatuji si jasně, jak jsem se snažila obrázky obkreslovat. Jak mne fascinovaly stránky zaplněné odshora dolů fantastickými rostlinami, hmyzem a jinou havětí a mezi tou vší barevností pan Pip prožíval své milostné eskapády. Chápala jsem tehdy jejich význam? Těžko říct. Do které kolonky asi můj mozek tuto knihu zařadil? Každopádně, jak si knihu nyní prohlížím, uvědomuji si jednu zajímavou věc, a to jak se mi pan Pip a celý vizuální styl Stanislava Holého vryl pod kůži jako svět beze slov. Slova by byla jaksi navíc, narušující jeho jemnou poetiku. Proto pozdější zjištění, že mluvící a oživení Jů, Hele a Muf ve Studiu Kamarád pocházejí z dílny stejného autora, ve mně vyvolalo spíše rozpačité pocity.

 

Přestože Námluvy pana Pipa je kniha bez textu, pár slov jsem tam přeci našla. Protože mi ale slova do světa „pana Pipa“ nepasovala, až nyní jsem v knize objevila a přečetla předmluvu, kde jsem se dočetla, že pan Pip napřed

 

vystupoval na stránkách různých časopisů u nás i v zahraničí a roku 1978 s úspěchem vešel do knihy nazvané Procházky pana Pipa…“

 

Tak vida! Tuhle neznám! Bude potřeba zakoupit, „přečíst“ a založit v hlavě novou složku. To jsem zvědavá, jak na mne bude tahle kniha beze slov působit. Bude stejně kouzelná jako moje první?

 

Martina


>>
17.02.2022
03.02.2022
20.01.2022
<<

kalendárium