Atlas monster

Vyšlo: 14.04.2022
Autorka: Radka
fotka knihy...

"Ty jo, jak sis mohla koupit takovou knížku?"

 

Ehm, říkám si, tematicky zajímavé, krásně zpracované, ano sice dětská, ale byla ve výprodeji... A obsahuje šifru k rozluštění!

 

"Podívej se na ten formát!"

 

Jo, tak... Jen proto, že možná budu mít potíže se zařazením do knihovny a bude pravděpodobně z řady vyčnívat, si mám odepřít nějakou knihu?! Co to je za absurditu? Takhle skutečně někdo přemýšlí?

 

Vlastně výše uvedené věty dokazují, že ano. A to prosím řekla osoba, která je rovněž čtenářem a ne svátečním. Samozřejmě mě také dráždí, když uprostřed série se změní velikost či vizáž knih a narušuje linii na polici. Takto mám například Harryho Pottera v anglickém jazyce - 3 varianty vzhledu a velikosti v jedné sérii, od jednoho vydavatele, a to jen proto, že jsem byla šetrná a nechtěla najednou investovat tolik a kupovala si díly po jednom, maximálně po dvou, v průběhu čtyř let. Ještě horší varianta je, když se nakladatelství rozhodně uprostřed série přestat knihy vydávat. To se stalo například Anitě Blake od Laurell K. Hamilton. Já sama jsem tuto řadu opustila zhruba v jedné třetině, kdy se začaly vytrácet detektivní zápletky a nahrazovaly je zápletky vztahové, ale pořád se k těm knihám vracím a doporučuji je dalším čitatelům. Tak jsem se od jedné zhrzené čtenářky dozvěděla, že už se nebudou překládat a vycházet další díly. Kromě toho, že byla změněna grafická úprava a vazba brožovaná na pevnou, český překlad skončil u 19.dílu z 26. (Mimochodem Merry Gentry od téže autorky již také nevychází.) Ještě dokážu pochopit, že se série přestane vydávat po prvním díle, když o titul není zájem, ale když už díly pokročí do tak vysokého stupně, měla by existovat alespoň nějaká gentlemanská dohoda (když ne vyloženě zákon), že se vydá celek. Jako další osobní čtenářskou újmu a vlastně první, kterou jsem utrpěla, mohu jmenovat J. V. Jones - série Meč stínů. Co pak má zkroušený čtenář učinit? Zanechat z piety volná místa v knihovně s pouhým nápisem: Zde chybí díly XX, XXI,... nebo Na další díly stále čekám.

 

Ale zpět k Atlasu monster - tak ano, do police tuto knihu standardně nezasunu. Hloubka je v pohodě, nicméně výškou přesahuje ... o dost. Ale přece není žádná ostuda mít knihy uložené horizontálně!


>>
31.03.2022
17.03.2022
03.03.2022
<<

kalendárium