Vrána

Vyšlo: 28.04.2022
Autorka: Radka
fotka knihy...

Mám tetování. Žádná mladická nerozvážnost, deset let jsem měla vybraný obrázek a ve zralém věku 28 let jsem si ho konečně nechala přenést na tělo. Je to zvíře. Ti, co mě znají, by hádali, že to bude kočka nebo alespoň kočkovitá šelma. Není tomu tak. Je to havran. Do havranů a vlastně celého rodu Corvus jsem se samozřejmě zakoukala během četby fantasy literatury. První dílo, kde mi tento pták, pro mnohé možná překvapivě pěvec, utkvěl, byla Pevnost černého ledu autorky J. V. Jones. (Havrana od E. A. Poea jsem četla až potom.) V následujících letech jsem vždy zbystřila, když se můj oblíbenec objevil v krásném písemnictví. Snažila jsem se uchovat v paměti informace o tom, jak je znázorňován. Z dlouholetého pozorování jsem došla k závěru, že většina autorů dodržuje tradici zobrazení symbolicky významné, ale ne negativní, jak by se dalo čekat, ale spíše neutrální postavy. Havran jako rádce, věrný přítel, znamení smrti a strážce duší.

Nedávno jsem objevila knihu Vrána, která se právě zabývá zobrazením krkavcovitých napříč kulturami, uměním a věky. Nadchla jsem se, jediné, co mě mrzí, že je kniha žalostně útlá.

 

A ano, viděla jsem i kultovní film Vrána, byť opět nedávno a vlastně na nátlak. Kultovní je oprávněně, ale můj oblíbený rozhodně ne.

 

Co Vaše tetování vyjadřuje? Jaké zvíře je pro Vás symbolické?


>>
14.04.2022
31.03.2022
17.03.2022
<<

kalendárium