Nové blbé dobré ráno

Vyšlo: 12.05.2022
Autorka: Radka
fotka knihy...

Nejvíce mě na divadle fascinují lidé, kteří nejsou vidět na jevišti, ale jsou po celou dobu v zákulisí. Jevištní technici - osvětlovači, zvukaři, kulisáci. Je to velmi zvláštní sorta lidí, mikrosvět plný osudů, o kterých by se mělo psát i hrát. Jsou to velké osobnosti, stejné jako ti na jevišti. A možná je to překvapivé, ale jsou to také umělci.

 

Měla jsem to velké štěstí a čest, že jsem se s některými z nich mohla důvěrně poznat. Byla to rodina, velmi zvláštní, ale neuvěřitelně pohostinná, vstřícná a laskavá. Je to svět skrytý před zraky ostatních, sledující to velké dění světa a reflektující svým vlastním způsobem a hlavně humorem.

 

Bylo mi s nimi krásně, jejich humor je velmi inteligentní, nutně poznamenaný všemi divadelními kusy, které museli opakovaně zhlédnout. Zároveň syrový, tvrdý a lidový jako svět mimo divadlo. Jsou to rozervaní básníci, staří (ne věkem, ale duší) mudrci, filozofové, někdy bonviváni, někdy asketové. Mají čisté oči i srdce jako mají děti, jazyk akademiků i výrazy hospodských štamgastů.

 

Ano, mám je moc ráda, vděčím jim za odtajnění skrytých tváří divadla. Jen škoda, že tuto tvář nemůže spatřit více lidí. Byli by stejně nadšeni jako já. Tedy závěrem malá rada: pokud máte ve svém okolí někoho od divadla, věnujte mu mimořádnou pozornost a nechte se vtáhnout do jeho světa. Je to zábavná cesta.

 

PS: Autor této knihy Bohumil (Bohouš) Jůza byl, před odchodem do důchodu, divadelním technikem.


>>
28.04.2022
14.04.2022
31.03.2022
<<

kalendárium