Slepá mapa

Vyšlo: 21.09.2015
Autorka: Katka
fotka knihy...

Proč mají lidé pocit, že se (mi) musí omlouvat za své nečtenářství? Opravdu je to společností vnímáno jako stigma, něco nechtěného?

 

Často, když někde zmíním nebo se někdo dozví, co jsem vystudovala nebo že se podílím na tomhle projektu, tak se mi „nečtenáři“ samovolně omlouvají. Jako bych se já měla pohoršovat nad tím, že nečtou. Neodsuzuji, každého z nás baví přeci něco jiného. Počet knížek není známkou lepšího nebo horšího člověka. Ale nutí mě tyhle omluvy (doprovázené často provinilými pohledy) k zamyšlení. Proč vlastně čtu já? Proč čtu beletrii, která mi de facto nedá žádnou vědomostní hodnotu… Odpověď je vlastně jednoduchá, moje fantazie miluje objevovat cizí světy, cizí kuchyně, cizí prostor, který už potom vlastně není tolik cizí. Při čtení se stávám součástí té krajiny, pozoruji děj, který se odehrává přede mnou, a potichu některým hrdinům fandím a prožívám s nimi to, co oni, přeju si, aby se nestalo to, co na dalších stránkách očekávám. K některým se vracím znovu a znovu, a přestože vím, jak dopadnou, čekám se zatajeným dechem nebo otevřeně zuřím, že ten hlavní hrdina to zase celé zbabral a pokazil. Někdy bych chtěla přepisovat konce knížek, to když mě ten který konec opravdu „neuspokojí“.

 

Slepá mapa od Aleny Mornštajnové si ke mně našla cestu přes kamarádku Dášu. Po jejím dočtení jsem hodně dlouho přemýšlela a hledala slova, která by nejlépe popsala dojem, který ve mně knížka zanechala. Příběh klenoucí se několika generacemi jedné rodiny. Jejich osudy, omyly, úspěchy. Život, takový obyčejný život, obyčejně napsaný a přitom neobyčejný.

 

Jsou knížky, které si chcete přečíst znovu hned, jak je dočtete. Tahle pro mě byla jednou z nich.


>>
14.09.2015
07.09.2015
31.08.2015
<<

kalendárium

Kniha toužení

21 . září

21. září 1934 se narodil kanadský básník, prozaik a velmi známý písničkář Leonard Norman Cohen, jehož hudební kariéra občas zastiňuje jeho spisovatelskou práci. Po vstupu do hudebního průmyslu autor totiž stále pokračoval v psaní básní. Cohenovy písně jsou často citově velmi vážné a lyricky složité, což v zásadě koresponduje i s jeho literární tvorbou. Typickými náměty tohoto autora jsou náboženství, izolace i složitost mezilidských vztahů. V jeho textech nalezneme velké množství vlastních metafor a básnických prostředků.

Výročí

*1859 Karel Leger

*1866 Herbert George Wells

*1934 Leonard Cohen

*1947 Stephen King

 

†19 př. n. l. Publius Vergilius Maro

†1520 Viktorin Kornel ze Všehrd

†1832 Walter Scott

†1962 Marie Bonapartová