Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy

Vyšlo: 22.02.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Před lety jsem si tu postěžovala (Sonety) na vztah dnešních mužů k poezii.

Dámy, dívky, ženy, slečny i paní – hlavu vzhůru, takoví muži ještě nevymřeli!

Konečně se mi poštěstilo takového muže najít. A to prosím pěkně byl JEHO nápad, že bychom si mohli číst poezii. Donesla jsem sbírku Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy (brevíř milostné poezie od Máchy ke Šrámkovi) a ve dvou jsme ji nahlas přečetli. Většinu přednášel on, něco já a některé dvojhlasně. Mělo to přesně takové kouzlo a moc, jakou jsem si vždy představovala a chtěla.

 

Má láska poslední je rovna prvé;

vždy moře to, dřív bouřné, klidné teď

leč vždycky v záři červánků mé krve.

 

Sfinx záhadná! ... Ten název též ti sluší!

Co němým rtem, co okem ztrnulým

již nasypalas otázek mé duši.

 

Svět se rozhodně nezměnil k lepšímu, ale pořád lze najít to, co hledáme. Jen to trvá velmi dlouho. Pořád lze splnit si sny, i když nejsou těmi původními, za kterými jsme šli.

Neustále se musíme něčeho vzdávat, abychom se k tomu opět vrátili, ne z paličatosti, ale nezbytného důvodu k životu. Kompromis je náš denní chleba – ve všem, co děláme a o čem máme odvahu snít.

Ale občas dostaneme nečekaný dárek v podobě splněného snu a alespoň na chvíli dává opět všechno smysl. Alespoň na chvíli...


>>
15.02.2016
08.02.2016
01.02.2016
<<

kalendárium

Baron Prášil

22 . únor

22. února 1797 zemřel Karl Friedrich Hieronymus svobodný pán von Münchhausen, voják a cestovatel, známý jako baron Münchhausen, v češtině „baron Prášil“. Vstoupil mj. do ruské armády a po návratu domů údajně vyprávěl řadu neuvěřitelných historek o svých dobrodružstvích. Tyto historky i mnohé jiné mu připisované zpracovala řada autorů. Jedním z nejvýznamnějších byl Gottfried August Bürger (1747–1794), německý preromantický básník, prozaik a překladatel.

Výročí

*1907 Bohumil Říha

*1939 Petr Skarlant

*1943 Zuzana Nováková

 

†2010 Zdena Frýbová