Noc zpovědníka

Vyšlo: 21.03.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se k této knize dostala, až když jsem si ujasnila svůj vztah ke křesťanství. Dozvěděla jsem se, pochopila, mnohé věci, které mi v hodinách katechismu a při mších zůstaly nejasné. Na druhou stranu, kdybych si ji přečetla dříve, možná bych svoji krizi víry překonala „v lepším čase“. Není to kniha určená pouze věřícím, jen je psaná v souvislostech s křesťanstvím, jeho proměnami a hlavně hodnotami aplikovatelnými v jakékoliv době.

Také se musím přiznat, že od dob mých vysokoškolských studií je toto první kniha, kterou jsem četla zároveň se slovníkem cizích slov. Ale chtěla jsem ji opravdu pochopit už při prvním čtení, a to mi jinak nešlo. (Každopádně bude chtít nové pročtení.) Ale neberte to jako výtku vůči této knize. Je to pouze ryze moje soukromá nespokojenost s mými mezerami a mým omezeným slovníkem a vnímáním souvislostí. Samozřejmě jsem četla i jiné knihy spolu s více slovníky, ty mi však připadaly zbytečně složité, od nich bych jednodušší vyjadřování uvítala. Toto není ten případ.

Poctivé čtení, tedy spíše studium, knihy je velmi náročné, ale pokud to jednou zakusíte, velmi snadno se z toho stane obsese. Touha. Po poznání, vědění, pochopení. Po všem, co je skryté, nejen za řádky (a odkazy k vysvětlivkám), ale hlavně za myšlenkami autora, který nejen „něco“ napsal, hlavně však sdělil. Ne každá kniha je k tomu určena (i když by ráda), tato Noc zpovědníka od Tomáše Halíka ano.


>>
22.02.2016
15.02.2016
08.02.2016
<<

kalendárium

Banánové chybičky

21 . březen

21. března 1955 se narodila scénáristka a spisovatelka Halina Pawlowská. Pracovala v redakci několika časopisů, některé z nich (Šťastný Jim, Glanc) sama založila. Je autorkou řady oblíbených knih. Za scénář k filmu Díky za každé nové ráno získala Českého lva, za pořad Banánové rybičky cenu TýTý – obojí si můžete připomenout též v knižní formě.

Výročí

*1763 Jean Paul

*1821 Siegfried Kapper

*1893 Simonetta Buonaccini (vlastním jménem Lily Šebestová)

*1955 Halina Pawlowská

 

†1920 Federigo Tozzi