Digitální demence

Vyšlo: 25.04.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Blbnu. Normálně doslovně blbu. Je to tím, že se sice denně vzdělávám v práci – oborově, ale po mnohem menších krůčcích, než na jaké jsem byla zvyklá při studiu, takže mi to připadá pro můj mozek degradující. Navíc upadají znalosti a dovednosti, které jsem opakovala neustále. Mrzí mě to, deptá mě to, ale nemám dostatečnou sebekázeň a ani čas, abych dokázala samostatně toto pracně získané udržet nebo lépe dále rozvíjet.

Na druhou stranu ze sebe dokáži vydolovat takové zasuté informace, že nestačím žasnout. A to při konverzaci s (téměř) sedmiletým synem mé kamarádky. Je to velmi chytré a chápavé dítě, a protože zastávám názor, že dětem se má na všechny otázky odpovídat a můžu si tento luxus dovolit, jelikož sama žádné nemám, tak s ním vedu diskuze na docela odborná témata – DNA, genetické inženýrství, gravitace, použití motocyklů během 2. světové války apod. Neuvěřitelné, že ano? Samozřejmě nejsem ani na jedno z témat odborník, nicméně o každém mám obecné povědomí, jen ho vydolovat.

Jsem sice zastáncem citátu Alberta Einsteina „co nedomyslíš, to dosni“, ale na některé dotazy odpovídám raději odbočkou k jiným tématům, o kterých mohu podat přesnější informace, protože mu nechci lhát ani podávat vyloženě nepravdivé informace.  Je to náročné, ale 2 hodiny týdně při cestě autem, kdy stejně nemáte kam utéct, to není tak zlé.

Při další slabé chvilce, kdy jsem si dokázala vlastní blbost, jsem se rozhodla pro sebe něco udělat a přečíst si opět něco odbornějšího. Zaujala mne kniha Digitální demence od německého autora (a lékaře) Manfreda Spitzera. A mám to potvrzené, opravdu blbnu. Oproti tomu mladší generace jsou na tom mnohem hůř a blbnou mnohem dříve i rychleji, a to kvůli cizí hlouposti, povrchnosti a nezájmu! Při čtení mi bylo úzko, co vše se na dnešní děti hrne a co vše dělají rodiče nevědomě špatně. A také o čem vlastně nemají ani potuchy. Tudíž pokud chcete nebo máte děti, tak tuto knihu doporučuji. Pokud chcete jen udělat něco pro sebe, tak rovněž doporučuji.


>>
18.04.2016
11.04.2016
04.04.2016
<<

kalendárium

Rictus a Corbière

25 . duben

25. dubna 1886 se narodil Jindřich Hořejší, básník a překladatel. Překládal hlavně z francouzštiny a španělštiny, do francouzštiny převedl Haškova Švejka. Je autorem básnických sbírek, divadelní veselohry a frašky, napsal také scénář pro film Provdám svou ženu, natočený v roce 1941 s Vlastou Burianem v hlavní roli.

Výročí

*1886 Jindřich Hořejší

 

†1595 Torquato Tasso

†2010 Alan Sillitoe