Zlatníkovo tajemství

Vyšlo: 09.05.2016
Autorka: Marta
fotka knihy...

Znáte to: vyprovodíte dveřmi, vrátí se oknem. Neodbytnost se tomu říká a je to vlastnost nejen lidí, ale také knížek.

 

Přesně taková byla jedna právě minulý týden. Neměla jsem o ni zájem. Ba co víc, přímo jsem ji nechtěla. Neměla nic, co by mě zaujalo, zato měla několik rysů, které mě odrazovaly:

  • Byla prťavá.
  • Měla nevýraznou, téměř neviditelnou barvu.
  • Na obálce je ciferník hodin. (Od té doby, co má sbírku hodin u nás na starosti ředitel, mi každé hodiny okamžitě připomenou ředitele. A proč bych si měla domů brát něco, co mi připomíná zaměstnání?)
  • A ten název – Zlatníkovo tajemství. Jako pro detektivku. Nebo pro červenou knihovnu.

Nestačilo to, stejně se mi stále vnucovala. Sáhla jsem proto po nejúčinnější zbrani a přečetla si anotaci. Anotace knih na mě mají téměř spolehlivě repelentní účinek. Ani tahle nebyla dvakrát přitažlivá, jenže v ní byly skryty dva háčky. Rafinovaně až na konci, v poslední větě: „...Zlatníkovo tajemství s odkazy na píseň Leonarda Cohena Famous Blue Raincoat je fascinujícím příběhem »cestovatele v čase«, příběhem plným nostalgie...“ A já se chytla na oba. Cestování v čase mě zajímá vždycky, a Leonard Cohen, hmmmm...

 

Ovšem stále jsem vzdorovala, alespoň formálně, aby to nevypadalo, že jsem se vzdala moc rychle. Takže jsem z knihovny sice odcházela se Zlatníkovým tajemstvím v kabelce, ale také s postojem „půjčuji si to jen proto, abych si doma v klidu při čtení potvrdila, že jsem měla pravdu a že to opravdu není knížka pro mě“.  

 

Nač to protahovat, přiznám se rovnou: mýlila jsem se. Ta knížka byla přesně pro mě. Jako by si Elia Barceló zjistila, co si chci přečíst – vlastně ne, ne co si chci přečíst, ale co si POTŘEBUJI přečíst – a pak to napsala. To, na co jsem se zaháčkovala, tam sice bylo, ovšem jen jakoby v pozadí. V popředí se odehrával příběh lidí, kteří chtějí prožít svůj vztah, chtějí ho (opakovaně) skutečně naplnit, ale (opakovaně) osud přetočí ručičky hodin a jejich životy se znovu míjejí, jsou znovu sami, znovu hledající, znovu doufající v druhou šanci... a nakonec v zázrak, který by propojil Vánoce roku 1973 a poslední den 20. století.

 

Doufám, že se ten zázrak stal.

 

Doufám, že se nestal.

 

Doufám, že až se mi bude příště neodbytně vnucovat nějaká knížka, budu už chytřejší a nenechám se dlouho přemlouvat.


>>
04.05.2016
25.04.2016
18.04.2016
<<

kalendárium

Loupežníci

9 . květen

9. května 1805 zemřel významný německý básník a dramatik Friedrich Schiller. Hned jeho první dílo, drama Loupežníci, které napsal ještě za studií, zaznamenalo úspěch a uvedlo Schillera na celoživotní literární dráhu. Mezi jeho další známá díla patří Valdštejnova smrt, Marie Stuartovna, Vilém Tell, Píseň o zvonu nebo Óda na radost, zhudebněná Beethovenem. Knižně byla vydána také jeho korespondence s Goethem, s kterým ho pojilo dlouholeté přátelství.

Výročí

*1860 James Matthew Barrie

*1907 František Neužil, básník

*1924 Bulat Okudžava

 

†1805 Friedrich von Schiller

†1957 Edmond Konrád

†1977 James Jones