Dobře utajené housle

Vyšlo: 23.05.2016
Autorka: Radka
fotka knihy...

Mám ráda laskavý humor, jako je například v Saturninovi. Ale jsou i jiné poklady v české literatuře, které jím oplývají a nejsou třeba tak známé. Jsem velmi překvapená, že když se před někým (i čtenářem) zmíním o knize Dobře utajené housle od Miroslava Horníčka, téměř nikdo ji nezná.

A přitom je tak geniální!

"Je celá řada potíží v poměru muže k ženě, ale jedna z největších vězí v mechanickém či logickém odhadování, které provádí muž stran ženy. Můžeme odhadnout mnohé: směr nakopnutého míče, počet dešťových srážek v druhé čtvrtině příštího roku, chování určitého materiálu za určitých podmínek, či dokonce neurčitých podmínek, nálad leoparda v příští minutě, dráhu meteoru, který se teď dal do pohybu, ale nemůžeme odhadnout nic z myšlení a konání ženy."

Nedávno jsem si na tuto knihu vzpomněla a mluvila o ní s kamarádkou, jež, byť čtenářka, ji neznala. Vydolovala jsem z paměti ukázky a pak si i vzpomněla, že knihu mám v elektronické podobě s sebou.

A tak, na kraji Vysočiny a počátku Železných hor, uprostřed řevu (nikoliv švitoření) ptactva, za slunění v poměrně chladných poryvech větru, jsem knihu začala předčítat.

Obě jsme byly nadšené, pro ni to bylo vůbec první setkání s Horníčkovým humorem, ale jeho pochopení soužití a komunikace dvou lidí a nutnost hledání vysvětlení pro nevysvětlitelné v ní vyvolávaly záchvaty smíchu. Mám ráda Horníčkův humor – je lidský, citlivý, inteligentní a plný fantazie.

"Malým přehledným nepořádkem nazývám onen stav věcí v bytě, kdy ještě bezpečně vnímáte věci o sobě i celkovou jejich konstelaci, kdy žádná z věcí ještě nepozbyla svého vzhledu, kdy tedy není pokryta rzí, prachem, mechem, plísněmi nebo částmi vašeho šatstva natolik, aby bylo nutno ji odkrývat, dolovat, oškrabávat či odtrhávat."

K tomuto literárnímu skvostu pro mě neodmyslitelně patří i poklad z oblasti mluveného slova, a to spolupráce Horníčka s Werichem na rozhlasových reklamách (Sana, vlastní sestra másla). To jsou reklamy, které, nebudete mi to ani věřit, se dají poslouchat i teď.


>>
18.05.2016
09.05.2016
04.05.2016
<<

kalendárium

Pět starých známých

23 . květen

23. května 1958 se narodil americký autor, novinář (sportovní články), scénárista, dramatik, hlasatel, hudebník a zakladatel 4 charitativních organizací Mitchell David Albom. Česky vyšlo: Strážce času, Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele, Neztrácejte víru, Pět starých známých.

Výročí

*1858 Franta Župan

*1861 Otakar Bystřina

*1891 Pär Lagerkvist

*1929 Ervín Hrych

*1958 Mitchel Albom

 

†1906 Henrik Ibsen

†1936 Henri de Régnier

†1972 Kamil Bednář