Stopka & spol.

Vyšlo: 06.06.2016
Autorka: Marta
fotka knihy...

Většinu knih bez problémů třídím na „líbí“ a „nelíbí“. Případně „líbí moc“ a „nelíbí vůbec“. Jenže k pár knihám mám, jak se říká, komplikovaný vztah. Nemůžu je zařadit ani tam, ani tam, protože jsou tak nějak obojí. Není to v tom, že by se mi nějaká část knihy líbila a jiná ne. Věc se má tak, že jedna a ta samá část se mi jednou líbí a jindy ne. Někdy mi sedne, jindy ne. Někdy jsem jí nadšená, jindy se divím, co jsem na tom viděla.

 

Přesně takovým případem je knížka Stopka & spol. od Rudyarda Kiplinga. Četla jsem ji už jako -náctiletá, kdy jsem ji našla u rodičů v jejich knihovničce. Četla jsem ji o pár let později, kdy už mi bylo -cet. Četla jsem ji, když mi bylo o další desetiletí víc. Čtu ji opakovaně a stále je to stejné. Jednou se mi líbí, jindy ne. Jednou jsem jí nadšená a směju se nahlas, jindy se mi stejný příběh zdá spíše smutný a vůbec ne k smíchu.

 

Nevím, čím to je. Že by na ději zapracoval čas – přece jen to Kipling napsal před více jak sto lety – a vyznění některých příběhů už nebylo tak jednoznačné jako v jeho době? Že by šlo o problém jiného kulturního prostředí (ale s anglickou literaturou takové problémy obvykle nemívám)? Že by hrálo roli pohlaví, tím myslím že jako žena se nedokážu zcela vcítit do prostředí chlapecké internátní školy? (Víte jaké, takové té echt anglické, z červených cihel a porostlou břečťanem či psím vínem.) Že by to autor tak schválně napsal, ani jednoznačně vesele, ani jednoznačně smutně, prostě obojí, protože v životě to už tak bývá?

 

Anebo s některými knihami člověk zkrátka má takové, řekněme, komplikované vztahy, a jednou se mu líbí, zatímco jindy ne. To přece vůbec neznamená, že je to špatná kniha, nebo že je chyba ve čtenáři, no ne?


>>
30.05.2016
23.05.2016
18.05.2016
<<

kalendárium

Injekce, které nebolí

6 . červen

6. června 1929 se narodil lékař, spisovatel a humorista Svatopluk Káš. Kromě odborných prací publikoval také řadu humoristických povídek a sbírek veselých historek z medicínského prostředí, například Aeskulap se stále usmívá, Antologie českého medicínského humoruInjekce, které nebolí nebo Pilulky smíchu. Napsal rovněž knihu o „Kocourkovských učitelích“, humoristickém hudebním sdružení, v kterém působil také jeho otec.

Výročí

*1929 Svatopluk Káš

*1936 Petr Švanda

 

†1899 Jan Antoš

†2010 Ladislav Smoljak