A Beautiful Question

Vyšlo: 13.06.2016
Autorka: Katka
fotka knihy...

Hrozně ráda jezdím poslední dobou do Prahy. Jen tak na nákupy, jen tak se projít městem hned po ránu, navštívit obchůdky s oblečením (i když jeho nakupování nesnáším) a hlavně prolézt knihkupectví na Václaváku. Moje „úchylka“ na anglicky psané knížky není žádným tajemstvím, takže se velice často nacházím v podzemním patře Paláce knih, kde má tahle sekce asi největší nabídku kamenného knihkupectví u nás. Bloumám mezi regály, soustředím se na novinky, listuju, začítám se, vyhledávám informace v databázích a některé si fotím, abych si o nich mohla v klidu přečíst doma.

 

Tak jako ve všem, tak i při nákupu knížek mám ráda můj přístup „research and decide“ (prozkoumej a rozhodni se). Prostě u knížky, kterou si odnáším domů, si potřebuju být jistá jejím přínosem, ne jen pro jedno přečtení, ale jako dlouhodobější dopad. Ano, je to zvláštní. Čtu ráda, dalo by se předpokládat, že se budu chovat jako většina knihomilů, co znám. Knihy se jim doma hromadí, kupí, objevují a množí zdánlivě zcela bez lidského přičinění. Naše knihovna je „skromná“. Nedávno jsem se pokoušela naše knížky spočítat, ale pak jsem to vzdala, nedala se na to totiž aplikovat žádná zjednodušující násobící strategie a do jednotlivého sčítání mi neustále skákalo jedno nebo druhé dítko. Ale dost teorie.

 

Při jednom z mých výletů mě na nebeletristické hromádce novinek zaujala knížka A Beautiful Question od Franka Wilczeka. Možná svou jednoduchou obálkou, možná rafinovaným kruhovým průstřihem, který nabízel vhled někam „hlouběji“. Otevřela jsem, zalistovala a připadala si jako ve světě podivínů a vědců a badatelů. Knížka o kráse světa z pohledu vědeckého. Jde krása změřit? Vystihnout grafy, nákresy, rozpadem světla na jednotlivé barvy? Jde to? Možná ano, možná ne. Každopádně po našem prvním setkání jsem knížku opustila a nechala jejímu osudu. Potkala jsem ji na té hromádce ještě pár mých dalších výletů, nešla mi z hlavy. Prošla mým „research and decide“ sítem a já se rozhodla, že si ji koupím. A najednou nebyla. Opravdu, nebyla skoro nikde...

 

Ještě že jsou dnes „ty internety“, jak říká jedna moje známá. Objednáno k vyzvednutí. Vyzvednuto, rozečteno. Čtení pro nerdy a geeky. Lepší slova pro to asi ani čeština nemá.

 

Než se touhle anglickou odborností prokoušu, bude mi možná o pár let víc. Můj dlouhodobý projekt, zjistit odpověď na tu krásnou otázku.


>>
06.06.2016
30.05.2016
23.05.2016
<<

kalendárium

Sňatky z rozumu

13 . červen

13. června 1909 se narodil český spisovatel, překladatel a scenárista Vladimír Neff. Získal tituly národní a zasloužilý umělec. Je znám svou rodovou pentalogií Sňatky z rozumu, zachycující osudy dvou pražských rodů Nedobylů a Bornů. Byl inspirován osudy vlastní Neffovy rodiny. 

Výročí

*1865 William Butler Yeats

*1893 Dorothy L. Sayersová

*1909 Vladimír Neff

*1940 Václav Hrabě

*1953 Iva Procházková

 

†1957 Joe Hloucha