Budoucnost je v pojištění aneb Mimozemšťané v knihobudce

Vyšlo: 26.08.2021
Autorka: Marta
fotka knihy...

A nyní jedna žhavá novinka! Slyším šum v sále a mumlání, že tato knížka žádná novinka není, že je to naopak již historická publikace. Ano, to samozřejmě je (rok vydání 1988), ale žhavou novinkou je příběh s ní spojený.

 

Ačkoliv se naše město honosí označením „statutární“, nevzmohlo se zatím ani na jednu oficiální knihobudku. Bývala jedna knihovnička na nádraží, ta ale s kovidem skončila a zatím nebyla obnovena. V jistém zákoutí městského centra pak ještě lze najít tajemné police, které asi jako neoficiální knihobudka byly zamýšleny, ale nefungují tak. To místo totiž knihy pouze přijímá, ale už je nevydává. Osobně jsem tam několikrát v poledne umístila hromádku knížek, aby za pár hodin, když jsem šla z práce, na policích nebylo už ani knižní smítko. Vím od několika dalších lidí, že se jim přihodilo totéž. Pokaždé, když jdu kolem, nakouknu do zmíněného zákoutí, ale tradičně vídávám jen prázdné police bez knih.

 

Existuje jedno reálné vysvětlení, proč a jak odtamtud mizí všechny knihy. Jenže toto vysvětlení se každý, kdo má rád knihy, zdráhá přijmout.

 

S kamarádkou tedy raději zastáváme vysvětlení nereálná. Já tvrdila, že v místě funguje portál do jiných dimenzí, který knihy samovolně pohlcuje. Něco na způsob bermudského trojúhelníku, v tomto případě bermudských polic. Kamarádka naopak podporovala názor, že v místě působí mimozemšťané. Když mohou unášet lidi, proč by nemohli unášet i knihy?

 

Nedávno se přihodilo něco, co mě přimělo přeběhnout na kamarádčinu stranu a také začít podporovat hypotézu s mimozemšťany.

 

Šla jsem ráno odevzdat doktorům něco své krve, a když jsem se vracela, nakoukla jsem podle svého zvyku do zákoutí na police. A nevěřila jsem vlastním očím – na policích byla kniha! Chvíli jsem uvažovala, jestli to není optický klam, případně mámení vyvolané hladem (krev se odevzdává na lačno) a brzkým vstáváním. Ale nebylo, opravdu na poličce ležela brožura

 

Budoucnost je v pojištění

 

s rodinkou mimozemšťanů na obálce. A právě to, že v knihobudce (která není knihobudkou) mimozemšťané zůstali, podporuje názor, že knížky unášejí mimozemšťané. Knížku o sobě unášet nepotřebují, sebe znají! To jen z jiných knih se snaží poznat Zemi a její obyvatele.

 

Podrobnější průzkum Budoucnosti je v pojištění ukázal, že je to soubor kreslených vtipů ze soutěže Perníkové UFO z roku 1987. Autory jsou Barták, Holý, Jiránek, Slíva, Vyčítal, Renčín a další. Výhercem soutěže se stal a Pardubický létající perník získal Jiří Winter-Neprakta, který samozřejmě v brožuře také je zastoupen.

 

Soutěžní práce byly vystaveny v pojišťovně v Pardubicích, proto ten název Budoucnost je v pojištění a městský znak Pardubic na obálce. Samozřejmě je připojen i přehled všech typů tehdejšího pojištění, od sdruženého pojištění pracujících přes pojištění mládeže, všeobecného či havarijního pojištění až po pojištění rekreačních staveb a domácností, ale je jasné, že jsem si knížku vzala ne kvůli těmto již historickým údajům, nýbrž kvůli těm kresleným vtipům s námětem mimozemských civilizací, vesmírných cest nebo alespoň sci-fi žánru. Dokonce jsou dva z nich s motivem knih, to mě obzvláště potěšilo.

 

Bohužel kreslené vtipy se citovat nedají, zvláště když je velká část z nich beze slov, takže žádnou ukázkou posloužit nemůžu. Zato můžu posloužit důkazem o existenci mimozemšťanů. Mám jich teď doma plnou brožuru!


>>
12.08.2021
29.07.2021
15.07.2021
<<

kalendárium