Kabinet aneb Někdy to bez emulgátoru nejde

Vyšlo: 31.10.2024
Autorka: Marta
fotka knihy...

Emulze je směs dvou či více kapalin, které se navzájem samovolně nesměšují, například vody a oleje. Stabilitu emulze zajišťuje emulgátor.

 

Čas od času se vynoří diskuze, proč se ve škole učí to, co se učí, přesněji proč se učí ty zbytečnosti a neučí se jenom to, co je důležité. Určitým problémem je, že definovat „ty zbytečnosti“ a určit „jenom to důležité“ není jednoduché a různí lidé se na obsahu těchto dvou kategorií obvykle neshodnou. Za „ty zbytečnosti“ mají někteří sklon považovat to, „co jsem v životě nepoužil“, třeba paryby. No jo, jenže jiný jejich vrstevník, který se učil to samé, to třeba použil. Nebo používá dosud. Tak co s tím?

 

Navíc „v životě jsem nepoužil“ ve skutečnosti znamená „zatím jsem to ještě nepoužil“. Protože kdo ví, co bude zítra? Třeba se zrovna ty paryby budou hodit.

 

A že si spoustu věcí ze školy člověk už nepamatuje? No to taky není tak úplně jisté.

 

Například já bych ještě tak před dvěma měsíci tvrdila, že ze mě definici emulze nedostanete. Asi bych v tu chvíli měla i pravdu. Jenže pak jsem si vzala do ruky knížku Kabinet od Rikki Ducornet a asi v půlce knihy mi najednou odkudsi z neznáma naskočilo: „Emulze je směs dvou či více kapalin…“

 

Mnohem víc mě překvapilo, že se mi vybavilo něco, o čem jsem netušila, že ještě znám, než to, že se mi vybavila právě emulze. To v podstatě žádné velké překvapení nebylo. On totiž Kabinet právěže žádná emluze není. A právěže by být měl! Alespoň by jí měl být, pokud by se mi měl líbit.

 

Takhle jsem se prostě nemohla zbavit dojmu, že autorka sice hodlala smísit dvě či více složek, které se obvykle samovolně nemísí, aby vznikla emulze. V pořádku, emulze není žádná špatná věc, taková majonéza, například, zejména majonéza přidaná do bramborového salátu, už způsobila v naší rodině hodně radosti. Jenomže autorka buď na emulgátor zapomněla, nebo ho neuměla přidat, a text se nesmísil, případně znovu rozložil na jednotlivé složky.

 

Ani na jednotlivých složkách není v zásadě nic špatného. Opravdu nemám nic ani proti vejci, ani proti oleji. Jenomže do toho bramborového salátu bych přece jen raději přidala tu majonézu. Nalít tam olej a vyklepnout žloutek by asi nepřineslo výsledek, který by se mi líbil.

 

No a Kabinet, rozložený na jednotlivé složky, se mi vlastně taky nelíbil. Přitom jednotlivé složky nebyly špatné a představovala jsem si, jak skvělý by mohl být výsledek, kdyby se promísily, podporovaly, vytvářely možnosti, různé výklady. Kupříkladu: byla manželka japonsky tichá a submisivní ženuška a padouch byl manžel, anebo byla padouch manželka, která pasivní agresí přiváděla manžela k tajeným výbuchům vzpoury a podvědomému přáním tyto tajené vzpoury „omylem“ prozradit? Bylo toho tam víc, co by mohlo být, kdyby… viz výše. Ale holt nebylo.

 

Proč jsem vlastně Kabinet dočetla, přestože se mi vlastně nelíbil? Jak tak nad tím uvažuji, má to více důvodů. Zaprvé, je to hodně útlá knížka.  To ani nestálo za to přestávat číst, když už jsem to stejně za chvíli měla dočtené. Zadruhé, jedna ze složek textu se mi opravdu líbila – proto je škoda, že chyběl zmíněný emulgátor, mohlo to dostat zajímavou chuť. Zatřetí, do poslední chvíle jsem doufala, že se přece jen nějaký emulgátor objeví. No a za čtvrté, pobavila mě exhumovaná definice emulze. Vůbec bych do sebe neřekla, že něco takového najednou vysypu z rukávu. Uvidíme, jestli si na Vánoce, až budu připravovat bramborový salát, recipročně vzpomenu na Kabinet.


>>
17.10.2024
03.10.2024
19.09.2024
<<

kalendárium