76
Provinilé slasti

Vyšlo: 17.03.2013
Autorka: Radka
fotka knihy...

Pomineme-li výjimky, jejichž život je založen na vyhledávání adrenalinu a pokořování vlastních hranic, můžeme lidstvo rozdělit do dvou základních skupin. Převažující část, jež se vypořádává se strachem a nebezpečím útěkem a nepočetnou menšinu, která všemu navzdory setrvává a čelí svému strachu tím, že se mu, ač nedobrovolně, postaví a bojuje.

Zdá se však, že v knižním světě je tato menšina většinou. Ovšem nikdo nezpochybňuje, že se každý z nebojácných hrdinů ke svému současnému a samozřejmě nepřemožitelnému musel určitým bolestivým způsobem dopracovat.

Ne, že bych se chtěla srovnávat s některou z literárních postav, ať už s jejich životu nebezpečnými situacemi, ve kterých se ocitají nebo osobními schopnostmi a kvalitami, ale můj přístup ke strachu je obdobný. Nejlepší způsob, jak se s ním vyrovnat nebo mu čelit, je se zapřít, vydržet a hlavně neutíkat (!), protože má tendence se vracet, ještě horší a silnější.

Anita Blakeová je rovněž z těch, kteří neutíkají. Navíc je nekromantka – oživuje zombií.  Pohybuje se ve světě upírů, lykantropů, ghúlů, vúdú čarodějů a mnohých dalších nebezpečných tvorů, takže její útěk by byl ospravedlnitelný. Ačkoliv si nechce hrát na hrdinku, její povolání a povaha ji prostě přivádí do závažných, nebezpečných a děsivých situací. Není z těch, kteří se vzdávají.  Je z těch, kteří dělají vše proto, aby přežili a zároveň pomohli přežít i ostatním.

Asi si říkáte, že se jedná jen o další upírskou ságu, vezoucí se na vlně nyní tolik módního a marketingově úspěšného žánru. Pak vězte, že série knih s Anitou Blakeovou od autorky Laurell K. Hamilton, jejíž první díl se jmenuje Provinilé slasti (mimochodem se jedná o název upírského nočního klubu, a nikoliv odkaz na sexuální fantazie postav), byl napsán ještě před současným zpopularizováním tohoto tématu v literatuře. Nicméně překlad byl zaručen až díky úspěchu jiných upírů.

Takže pokud jste se tohoto tématu ještě nepřesytili, máte rádi kriminální případy, kde se vyskytuje nadpřirozeno, zároveň jste ochotni připustit u hlavních postav strach, jakožto přirozenou reakci, se kterou je třeba se nějakým způsobem vypořádat a hlavní hrdinku, která je spíše lidská než dokonalá, pak jsou Provinilé slasti (+ dalších 11 dosud přeložených, poměrně volně navazujících dílů) i pro Vás.

 

Jaká literární postava má podle Vás stejný přístup ke strachu jako Vy?


>>
16.03.2013
15.03.2013
14.03.2013
<<

kalendárium

Idoru

17 . březen

17. března 1948 se narodil americký spisovatel William Ford Gibson, jeden z nejznámějších představitelů kyberpunku. Je mu připisována předpověď internetu, v jeho první novele Neuromancer, která získala několik cen, se objevily pojmy kyberprostor či matrix, což pomohlo jejich zpopularizování. 

Výročí

*1948 William F. Gibson

*1967 Simona Monyová

 

†1941 Isaac Babel

†1942 Josef Svatopluk Machar